Nöropazarlama nedir?

tumblr_inline_n4dc56yxgl1rzdc5x

Nöropazarlama insan davranışlarının beyinde nasıl uyarılar verdiğinin özel ölçümleme cihazları vasıtasıyla ortaya konulması ve bunun pazarlama stratejileri içerisinde kullanılmasıdır. Ayrıca beyini inceleyen bilime de nörobilim denilmektedir.

Özel görüntüleme cihazlarından kasıt beyinde en ufak hareketin uyarılarının ölçülmesini sağlayan EEG, EKG, fMRi cihazlarıdır. Gelecek teknoloji bu cihazların sayısını ve özelliklerini artıracaktır. Beyinde bir haz merkezi vardır. Bu haz merkezine bazı kaynaklarda beyinde bir satın al tuşu vardır diye de rastlamak mümkündür.

Beyinden kısaca söz etmek gerekirse bilmemiz gereken iki husus bulunmakta biri Frontal Lob, diğeri Limbik sistemdir. Frontal lob, frontal korteks veya lobus frontalis beynin ön tarafında yerleşimli, bilinçli düşünmeden sorumlu olan beyin bölgesidir. İnsanda frontal korteks, tüm kortikal alanın 1/3 ünü oluşturur. Frontal korteksin arka kısmı, yani motor korteks ve premotor korteks, motor kontrolden sorumludur. Bununla beraber prefrontal korteks olarak adlandırılan daha ön kısımlar ise davranışın kontrolünde önemli rol oynamaktadır. Şizofreni hastalarında prefrontal bölgede dopamin azalması olduğu düşünülmektedir.

Hipokampus medial temporal lobda yer alan, hafıza ve yön bulmada önemli rolü olan bölge. Bir gri cevher tabakası olup, lateral ventrikülün alt boynuz tabanı boyunca uzanır. Filogenetik olarak en eski beyin kısımlarındandır.

Hipokampus, hareketlerin davranış biçimine dönüşmesinde önemli role sahip bulunan limbik sistemde rol alır. Ayrıca hafıza ve özellikle de kısa süreli hafıza üzerinde rolü vardır. Uzaysal yön bulmada da etkilidir. Beynin hafıza ve yön bulma ile ilgili bu bölgesine şekil olarak deniz atına benzediği için yunanca deniz atı anlamına gelen hippocampus adı verilmiştir.

Alzheimer hastalığında hipokampus beyinde ilk etkilenen yerlerden biri olur. Bu nedenle hafıza bozuklukları ve dezorientasyon erken belirtilerdir. Oksijen yetmezliği,medial temporal lob epilepsisi ve ensefalit de hipokampus hasarına yol açabilir . (tr.wikipedia.org Erişim:30.04.16)

Yapılan reklam ve satışlar beyinde bulunan bu iki noktaya fazla pompalandığında kişi kontrolden çıkıp kontrolsüzce alışveriş yapmakta ve eve geldiğinde normale dönüş yaptığında beyin buna ihtiyacım yoktu neden aldım diye düşünülmeye başlanmaktadır. Reklam ve satış beyindeki bu hususlar değerlendirilerek etik davranışlar içinde yapıldığında daha güzel olacaktır. Nöropazarlama ile ilgili yapılan araştırmalar yeni ve daha çok öğreneceğimiz şey bulunmaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.